2nd Annual Obilic Soccer Serb Fest Tournament announces teams and schedule for games taking place during Serb Fest 2015 Saturday, August 1 at the Obilic Field located at St. Sava Church, Merrillville, IN.

Watch games taking place on two fields throughout the day beginning at 11:00 a.m. and catch the Quarterfinal action beginning approximately at 4:40 p.m. and the Finals begin at 7:00 p.m.

Cheer for your favorite soccer team and visit the Famous Serbian Bake Sale, grab a bite to eat from the Serb Fest Kitchen, or get a refreshment from the Bar area open during Serb Fest.

St. Sava Serb Fest takes place Friday, July 31 and Saturday August 1 from Noon to Midnight, and Sunday, August 2 Noon to 10:00 p.m.

For more information about the soccer tournament, contact Goran Sipka, tournament organizer, or Milan Marinkovich at 219-613-6493 or send email tomilan146307@gmail.com.

Schedule and Team Names

  • 11:00     OBILIC – BARI 91 (FIELD 1)
  • 11:00     OTADZBINA – AZTECS (FIELD 2)
  • 11:30     JOGA BONNITO – MACEDONIA  (FIELD 1)
  • 11:30     NIKOLA TESLA – LAKE SHORE FA (FIELD 2)
  • 12:00   WHITE EAGLES – EURO ELITE (FIELD 1)
  • 12:00   SRPSKA UNITED – ETHNIKOS (FIELD 2)
  • 12:30   OTADZBINA– OBILIC  (FIELD 1)
  • 12:30   MORAVA – BARI 91 (FIELD 2)
  • 13:00   NIKOLA TESLA – JOGA BONNITO (FIELD 1)
  • 13:00   MACEDONIA – LAKE SHORE FA   (FIELD 2)
  • 13:30    SRPSKA UNITED – WHITE EAGLES (FIELD 1)
  • 13:30   ETHNIKOS – EURO ELITE (FIELD2)
  • 14:00   MORAVA – OBILIC  (FIELD 1)
  • 14:00   AZTECS – BARI 91 (FIELD 2)
  • 14:30   JOGA BONNITO – LAKE SHORE FA  (FIELD 1)
  • 14:30   MACEDONIA – NIKOLA TESLA (FIELD 2)
  • 15:00  WHITE EAGLES  –  ETHNIKOS  (FIELD1)
  • 15:00   EURO ELITE – SRPSKA UNITED  (FIELD 2)
  • 15:30   AZTECS – MORAVA  (FIELD 1)
  • 15:30   BARI 91 – OTADZBINA (FIELD 2)
  • 16:00   OBILIC – AZTECS  (FIELD 1)
  • 16:00    OTADZBINA – MORAVA  (FIELD 2)
  • 16:40  QUATERFINALS  1 (FIELD 1)
  • 16:40  QUATERFINALS  2 (FIELD 2)
  • 17:10  QUATERFINALS  3 (FIELD 1)
  • 17:10  QUATERFINALS  4 (FIELD 2)
  • 18:00   SEMIFINALS  1  (FIELD 1)  2 X 15 MIN
  • 18:00   SEMIFINALS  2  (FIELD 2)  2 X 15 MIN
  • 19:00   FINALS   2 X 15

Groups and Basic Rules

GROUP 1

  • MORAVA
  • BARI 91
  • OTADZBINA
  • OBILIC
  • AZTECS

GROUP 2

  • JOGA BONNITO
  • NIKOLA TESLA
  • MACEDONIA
  • LAKE SHORE FA

 

GROUP 3

  • EURO ELITE
  • WHITE EAGLES
  • SRPSKA UNITED
  • ETHNIKOS

 BASIC  RULES

  • GAMES 20 MINUTES STRAIGHT ,SEMI FINAL AND FINAL           2 X 15
  • NO SLIDING TACKLE (2 MINUTES OUT)
  • NO GOALS FROM THROW IN IF NOBODY TOUCHED A BALL
  • ADVANCE IN NEXT ROUND(POINTS THEN MUTUAL SCORES THEN GOAL DIFFRENCES)
  • INCIDENTS WILL NOT BE TOLARETED (GAMES WILL BE PLAYED ON CHURCH PROPERTY)